Pera Özel Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Mezunları Üniversiteye Nasıl Girer?

Pera Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi mezunları, diğer lise mezunları gibi merkezi yerleştirme sistemiyle herhangi bir yükseköğrenim programına kayıt hakkına sahiptirler. Merkezi yerleştirme sistemiyle bir yükseköğretim programında tercih yapabildikleri gibi, istedikleri takdirde özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına da başvurabilirler. Ve PERA GÜZEL SANATLAR LİSESİ mezunları üniversite giriş sınav kılavuzundaki yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğrenim programlarının kendi alanları ile ilgili herhangi birine de başvurabilirler.

 

Okulumuzun üniversite giriş sınavı puan türü ‘’SÖZEL’’dir. ÖSYM’nin tercih kılavuzundaki ‘’ÖZEL YETENEK SINAVI SONUÇLARINA GÖRE ÖĞRENCİ ALAN YÜKSEKÖĞRENİM PROGRAMLARINDAN (Tablo-5)’’ birine veya birkaçına müracaat ederek, seçtikleri programların sınavlarına katılabilirler. Yetenek sınavı ile öğrenci alan üniversiteler, sınav sonucunda Güzel Sanatlar Lisesi çıkışlı öğrencilere ek puan vermektedirler. Böylece diğer liselerden bu üniversitelere girmek isteyen öğrencilerle Güzel sanatlar Lisesi çıkışlı öğrenciler arasında bir fark olmaktadır.

 

Güzel Sanatlar Lisesi mezunlarının; üniversite giriş ve özel yetenek sınavı ile öğrenci alan üniversiteleri kazanmadaki başarılarının en önemli nedeni, Güzel Sanatlar Liseleri eğitim programlarının, öğrencilerin yeteneklerine göre bilgi ve becerilerini arttırmasıdır. Bu programlar kendi alanlarında başarılarını kanıtlamış öğretmenler tarafından uygulanmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin eğitim içerisinde gerçekleştirdikleri konser, gösteri, resital, sergi, tiyatro temsili, bale temsili gibi etkinliklerden oluşan portföyün yetenek sınavı aşamasında değerlendirme ölçütü olacağını unutmamalıyız. PERA GÜZEL SANATLAR LİSESİ tüm yıla yayılan PERA SANAT GÜNLERİ kapsamında her yıl 100’e yakın etkinlik ile uygulama alanındaki liderliğini sürdürmektedir. Bu da öğrencilerini üniversite seçmelerinde başarılı kılmaktadır.