Hakkımızda

1996 yılından bu yana eğitim ve öğretimine devam eden Pera Güzel Sanatlar ve Lisesi günümüzde Şişli'deki kampüsünde hizmet vermektedir. Eğitim hayatında kurulduğu günden bugüne kadar geliştirdiği öğretim programları açtığı sanat bölümleri ve gerçekleştirdiği gerek ulusal gerek uluslararası sanat projeleri ile ülkemiz sanat eğitiminde öncü bir kurum olmuştur. 1999 yılında güzel sanatlar liseleri arasında bir ilki gerçekleştirerek Tiyatro Bölümünü açmış ve 2004 yılında da bir başka ilki gerçekleştirerek Bale – Dans bölümünü güzel sanatlar liseleri eğitim programına kazandırmış olan Pera Güzel Sanatlar ve Lisesi Müzik, Resim, Tiyatro ve Bale – Dans olmak üzere 4 bölümde eğitim veren Türkiye’nin ilk ve tek Güzel Sanatlar Lisesidir.

Pera Güzel Sanatlar ve Lisesi uluslararası platformlarda ülkemizi ve kendisini temsil edebilecek nitelikte sanatçılar yetiştirmeyi amaçlayan okulumuzun 4 yıla yaygın eğitim politikasında anadolu lisesi status gereği verilen kültür derslerinin yanı sıra yoğun sanat programları ile öğrencilerin yaratıcı potansiyellerini ortaya çıkartmak ve kişisel becerilerini en üst noktada kullanabilmelerini sağlamak üzerine şekillenmiştir.Bunu gerçekleştirmek için de öğrencilerine sanatı seven profesyonel hayatları devam eden sanatçı öğretmenler eşliğinde yaşayarak yaşatarak sanatı bir yaşam biçimi haline getirerek öğretmeyi gerçekleştiren bir ortam sunmaktadır. Okulumuz Anadolu Liseleri statüsünde olduiu için lise 1.ci sınıftan itibaren haftada 24 saat kültür dersi okuyan öğrenciler 16 saatte ilgili sanat alan bölümleri ile eğitim almaktadırlar.

Avrupa birliği kriterlerini göz önüne alarak dünyanın bu günkü koşullarına ayak uydurabilecek niteliğe kavuşmasını istediğimiz öğrencilerimizi Pera Güzel Sanatlar ve Lisesi olarak iki dil bilerek mezun etmeyi hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda Pera’ da ana yabancı dil İngilizce olmakla birlikte ikinci yabancı dil olarak İtalyanca öğretilmektedir.

Okulumuza öğrenci omak isteyen öğrenciler sanata olan isteklerinin ve arzularının gelecekteki mesleklerinin seçimlerini doğru yapmak olduğunun bilinci ile gelmeli ve lise sonrası hayatlarını da daha şimdiden planlamalıdırlar. Öğrenciler eğitim danışmanının mülakatından geçtikten sonra okul kabulleri için yeterliliklerininde belirlenmesi ile birlikte Güzel Sanatlar Lisesi öğrenci adayı olurlar. Liseye aday öğrencilerin kesin kayıtları yapılması için başkaca hiç bir işlem gerekmemektedir. Okulumuzun SBS sınav sistemi ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Üniversite süresinde ise ÖSS de 1.basamak için taban puan alan öğrencilerimiz ÖSS nin 2. Basamağında ise seçtikleri Üniversitelere yetenek sınavları ile girmektedirler. Okulumuz öğrenciyi üniversiteye hazırlamada deneyim ve birikim sahibidir ve mezunlarını üniversiteye yerleştirmede %100 lük üstün bir başarısı vardır.

Pera Güzel Sanatlar ve Lisesi öğrencileri pek çok sanat dalını tanıma imkanına sahiptirler. Tüm lise öğrencileri Pera Güzel Sanatlardaki sanat eğitimlerinden ve sanat aktivitelerinden ücretsiz yaralanabilmektedir. Böylece okuldaki ana sanat bölümünün yanı sıra farklı sanat dallarıyla da tanışan öğrenciler, kendilerini her yönden geliştirebilme imkanına sahip olurlar.

Her türlü teknolojik alt yapıya sahip olan okul binası, zengin bir sanat kütüphanesi müzik laboratuvarları, bale ve dans salonları, tiyatro dersleri için özel dizayn edilmiş ders salonları ve dersliklerin yanı sıra çok amaçlı bir salon profesyonel bir resim galerisi ile 150 kişilik bir tiyatro salonuna sahiptir. Okulun en üst katında bulunan kafeteryası ve yemekhanesi ise gün boyu öğrencilerin hizmetine açık her türlü yemek ve kafeterya hizmetlerini sağlıklı ve hijyenik olarak profesyonel bir mutfakla öğrencilere dünya mutfaklarından değişik tadlar ve lezzetler sunmaktadır.