Eğitim ve Kariyer Koçluğu

Pera Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerine dört yıllık eğitim süreçleri boyunca oldukça yoğun bir eğitim temposu sunar. Bu süreç esnasında öğrencilerimizin akademik ve sanatsal performansları, okulumuz konseptine uygun planlanmış bireysel bir eğitim koçluğu programıyla desteklenmektedir.

 

Pedagoji alanında uzman bir eğitim koçuyla öğrencilerimiz akademik ve sanatsal seviyelerinin yüksek tutulmasına yönelik çalışmaların yanı sıra; her konuda sıkıntılarını paylaşabilecekleri karşılıklı samimiyet ilkesine dayalı kendi ve çevre algısını geliştirici pedagojik/psikolojik bireysel destek ve danışma hizmeti; sorunlarının çözümünde dinamizm/hareket – sonuç ilkesine dayalı kreatif çözümlere yönlendirilme; dünya sanatçılığı, sanat, disiplin, ün, aile, ahlak, kaynakları değerlendirme vb. konular gibi hayat ve sanatla ilgili ufuklarını genişletecek haftalık ‘’Beyin Jimnastiği’’ , ‘’Bilinç ve Kontrol’’ , ‘’Bildiklerimizi Hatırlayalım’’ ve ‘’İlkeli ve Sorgulayarak Yaşama’’ seminerleri; veliler için öğrenci odaklı pedagojik aile danışmanlığı ve gerektiğinde ufuk genişletici seminerler sunulmaktadır.

 

Öğrencilerin kariyer planlarının olması okulumuzun en önemli hedef ve beklentilerinden biridir. Öğrencilerimizin kendilerinin en verimli ve başarılı olacakları üniversitelere yerleşebilmeleri için ayrıca bir Kariyer Koçluğu programı oluşturulmuştur. Bu program, öğrencilerin okulumuzdaki öğretim hayatları başladığı andan, kariyer planlarına uygun yurtiçi ya da yurtdışında bir fakültede yeni öğrenim hayatlarına başlayana kadar devam eder. Öğrenciler 9. Sınıftan itibaren hedef kavramıyla yoğrulur; kendi bölümleriyle ilgili henüz bilmedikleri birçok mesleki platform ve bu alandaki yenilikler seminerlerle tanıtılır; mesleklerin içerikleri detaylı şekilde anlatılır; yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerin programları hakkında en yeni bilgiler sunulur; istikrarlı olmaları konusunda somut ve soyut anlamda desteklenirler. Böylelikle 11. Sınıfa eriştiklerinde 12. Sınıfın sonuna kadar artık sadece hedefledikleri meslek için üniversite sınavına hazırlık sürecine girerler. Bu aşamada öğrencilerimizi deneme sınavları, etütler ve soru çözüm dersleriyle desteklemekteyiz.