Eğitim Modelimiz

Türkiye’nin ilk ve tek 4 bölümlü Güzel Sanatlar Lisesi

Pera Güzel Sanatlar Lisesi’ nde 4 yıllık eğitim programı uygulanmaktadır. Anadolu liseleri statüsünde olan okulumuzda öğrenciler, 9. sınıftan itibaren haftada 24 saat kültür derslerinin (Türkçe-Tarih-Coğrafya-Matematik gibi) yanı sıra bölüm derslerini de (Müzik-Resim-Tiyatro-Bale/Dans) almaktadır.

 

Okulumuzda, öğrencilerin eğitim alacağı alan, ilgili sanat dalı uzmanları ve eğitim danışmanları tarafından 9. sınıfta mülakatla belirlenmektedir. Pera Güzel Sanatlar Lisesi sanat eğitimi ile birlikte kültür derslerine de ayrıca büyük bir önem vermektedir. Mezunlarımız diğer Anadolu Liseleri mezunları gibi üniversite giriş sınavına girmektedir. Sınavın 1. basamağında barajı geçen her öğrenci, özel yetenek sınavıyla üniversitelere yerleşmektedir.

 

Okulumuz üniversite giriş sınavlarına yönelik çalışmaları, deneyimli, genç ve dinamik bir kültür bölümü öğretmen kadrosuyla gerçekleştirmektedir. Belirli periyotlarla yapılan deneme sınavlarında, test/soru çözüm tekniklerini güçlendirme ve konu tekrarı etütlerinden oluşan bu çalışmalarla öğrenciler çok sıkı bir hazırlık sürecinden geçmektedir. Her konuda öğrencilerin yanında olan bir kariyer koçluğu sistemi içinde tüm lise hayatları boyunca desteklenen öğrencilerimiz, doğru tercihler gerçekleştirerek hedefledikleri üniversitelerdeki sanat fakültelerine girebilmektedir.

 

Sanat eğitimi ve üniversite giriş çalışmalarının yanı sıra okulumuzda önem verilen alanlardan biri de yabancı dildir. Pera Güzel Sanatlar Lisesi uluslararası platformlarda ülkemizi ve kendisini temsil edebilecek gençler yetiştirirken, 2 dil bilerek mezun etmeyi hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda Pera’ da ana yabancı dil olarak İngilizce, ikinci yabancı dil olarak ise İtalyanca öğretilmektedir. Pera Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, okudukları sanat bölümünün yanı sıra farklı sanat dallarıyla da tanışırlar. Kendilerini her yönden geliştirebilme imkanına sahiptirler. Pera Güzel Sanatlar Lisesi’ nin hedefi kendisine güvenen, donanımlı, kendisini ve ülkemizi uluslararası sanat platformlarında en iyi şekilde temsil edecek nitelikte genç sanatçılar yetiştirmektir.