Pera Güzel Sanatlar Resim Lisesi

Resim bölümünde hangi dersler bulunmaktadır?

Kültür derslerine ilave olarak, Resim Ana Sanat Dalında; Desen, Temel Sanat, Desen Atölye, Heykel Atölye, Grafik Atölye, Tasarım ve Sanat Tarihi dersleri okutulur.

Resim bölümünde ne tür bir eğitim metodu uygulanmaktadır?

Öğrencilerimiz 4 yıl boyunca alanlarında uzman öğretmenlerle hem akademik bir eğitimgörmekte hem de yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak pek çok aktiviteye katılmaktadırlar. Okul atölyelerinin yanı sıra dış mekan çalışmaları da yapan öğrencilerimiz başta İstanbul Arkeoloji Müzesi olmak üzere İstanbul'un tarihi mekanlarında çalışma yapma şansına sahiptir. Okul içinde ve dışında çeşitli sergilere, yarışma ve festivallere katılan öğrenciler çalışmalarını sene sonunda profesyonel sanat ortamı için organize edilmiş şekilde, Pera Sanat Galeri'nde halka açık olarak sergilerler. Ayrıca Pera Sanat Galeri'nde her ay açılan sergileri ziyaret etme ve sanatçılar ile tanışıp konuşma fırsatı bulan öğrenciler, yıl içinde de çok sayıda workshop ve seminere katılmaktadır. Öğrenciler İstanbul'da birçok okulun ve kamu kuruluşun duvarlarını profesyonlece yaptıkları çalışmalar ile resimlendirmişlerdir. Yıl içerisinde yapılan Yratıcı Kostüm ve Tasarım yarışmalarında ise 3 boyutlu tasarım fikri uygulamaya konmaktadır.

Resim bölümünde uluslararası çalışmalar nelerdir?
Tüm öğrencilerimiz, her yıl İtalya’nın  Floransa kentine yapılan İtalya Eğitim ve Kültür Gezisi’ne katılarak mesleki bilgi ve deneyimlerini uluslararası seviyeye taşıyabilirler. Pera Güzel Sanatlar, bir Avrupa Birliği proje okuludur ve bugüne kadar çok sayıda AB projesine başarıyla imza atmıştır. Öğrenciler, kendi alanlarıyla ilgili projelere katılarak diğer ülkelerden meslektaşlarıyla tanışıp bilgilerini arttırabilir ve başka ülkelere seyahat edebilirler.Öğrenciler ulusal ve uluslararası yarışmalara hazırlanarak sanatın tüm boyutlarını yaşayarak öğrenirler.