Pera Güzel Sanatlar Müzik Lisesi

Müzik bölümünde hangi dersler bulunmaktadır?

Kültür derslerine ilave olarak, Solfej, Piyano, Çalgı, Koro, Müzik Tarihi, Orkestra, Armoni, Kompozisyon ve Yardımcı Çalgı gibi dersler okutulur. 

Müzik bölümünde ne tür bir eğitim metodu uygulanmaktadır?

Öğrencinin fiziksel durumuna ve müziksel işitme yapısına göre enstrüman seçenekleri sunulur. Dersler seçimi yapılan enstrümana göre öğretmenle bire bir yapılır. Gitar, Flüt, Keman, Viyola, Çello (Viyolonsel), Klarinet, Piyano gibi enstrümanlardan seçim yapılabilir. Oda müziği çalışmalarına önem verilir. Yaylı sazlardan meydana gelen Duo, Trio ve Quarted ile profesyonel repertuarı olan bir Oda Orkestrası bulunmaktadır. Bununla birlikte okul orkestrasında görev alınır ve toplu çalışmalar yapılır. Öğrencilerin okul orkestrasının yurt içindeki tüm konserlerine katılım imkanı sağlanır. Ayrıca okul bitiminde farklı derslerin etütlerine katılma imkanı bulan öğrenciler, bu süreçte rehberlik hizmeti de alırlar. Öğrencilerin eğitimleri, derslerin yanı sıra workshoplar, konferans, seminer ve konserlerle desteklenmektedir. Hem okul içi ve dışında pek çok farklı organizasyon ile konserler veren öğrenciler, böylece sanatlarını sahne üstünde icra edebilmenin inceliklerini öğrenirler. 
 

Müzik bölümünde uluslararası çalışmalar nelerdir?

Tüm müzik bölümü öğrencileri, eğitim süresi boyunca her yıl kendi seviyelerine uygun olarak TRINITY COLLEGE LONDON uluslararası müzik sınavlarına girer ve lise sonrasında yurt içi ve dışındaki eğitim ve kariyer çalışmalarına büyük destek sağlayacak belgelerini alırlar. Ayrıca tüm öğrencilerimiz, her yıl İtalya’nın  Floransa kentine yapılan İtalya Eğitim ve Kültür Gezisi’ne katılarak mesleki bilgi ve deneyimlerini uluslararası seviyeye taşıyabilirler. Pera Güzel Sanatlar, bir Avrupa Birliği proje okuludur ve bugüne kadar çok sayıda AB projesine başarıyla imza atmıştır. Öğrenciler, kendi alanlarıyla ilgili projelere katılarak diğer ülkelerden meslektaşlarıyla tanışıp bilgilerini arttırabilir ve başka ülkelere seyahat edebilirler. Öğrenciler ulusal ve uluslararası yarışmalara hazırlanarak sanatın ulusal ve uluslararası boyutlarını yaşayarak öğrenirler.