Haberler
 
PARA GÜZEL SANATLAR LİSESİ ÖĞRENCİLERİ DARÜLACEZE'DE!


Pera Güzel Sanatlar Lisesi sevgili öğrencilerimiz ve yaratıcı drama öğretmenimiz Özlem Toptaş´ın önderliği ile sosyal sorumluluk projeleri üretmeye başlamış bulunmaktadır. Yoğun katılım ile devam eden çalışmalar gönüllülük esasına dayanmaktadır. Öğrencilerimiz tarafından düzenlenen toplantıların ardından İlk çalışma mekanı olarak “Darülaceze” kurumu tercih edilmiştir. Tarih olarak ise 14 Şubat günü saptanmıştır. Sevgililer günü nedeniyle duyarlı öğrencilerimiz küçük hediyelerle oradaki insanların mutlu olmasını hedeflemiştir.

Yapmış olduğumuz bu etkinlikte öğrencilerimiz ve bizler birçok şey öğrendik. Darülaceze´nin 1895 yılında Sultan II. Abdülhamit Han tarafından kurulduğu, bugüne kadar 30.000´i çocuk olmak üzere toplam 72.000 kişiye şefkat yuvası olduğunu biliyor muydunuz? Halen 600´e yakın kişi Darülaceze çatısı altında barındırılmaktadır. Bu kurum din, dil, ırk, cinsiyet ve mezhep farkı gözetmemekte ve içinde cami, kilise ve havra bulundurmaktadır.

Darülaceze sakinleri, haftanın beş günü resim, dokumacılık gibi atölyelerde kendi hayal güçlerini ve becerilerini kullanarak çeşitli çalışmalar yapmaktadırlar. Bu çalışmaların sonunda ortaya çıkan ürünleri kurum, burayı ziyaret etmeye gelen insanların alımına sunmaktadır. Satılan ürünlerden elde edilen maddi gelir, çalışmaları karşılığında onlara aylık maaş olarak ödenmektedir.

Biz Pera Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, sanatta ve toplumsal hayatta sorumluluklarımızın farkında bireyler olduğumuzun göstergesi olarak etkinliklerimizi başlatmış bulunmaktayız.

11-B sınıf etkinliği olarak başlayıp, sosyal sorumluluk projelerimizin ilk basamağını oluşturan çalışma için resim öğrencilerimizden Elif Öksüz´e projenin yönetimini gerçekleştirdiği ve Asya Dönmezoğlu´na değerli katkıları için teşekkür ediyoruz.

Heyecanlarını, ilgilerini ve çabalarını gösteren tüm öğrencilerimizi tebrik ederiz. Nice etkinliklere...